Przerwa na głaskanie – czy zwierzęta w pracy to dobry pomysł?

lip 17, 2020 | Informacje

Każdy ma jakiegoś bzika, każdy jakieś hobby ma, a ja w PRACY mam chomika, kota rybki oraz psa! Zwierzę to najlepszy przyjaciel człowieka – każdy ma swojego ulubieńca, z którym często trudno się rozstać. A jakby to było, gdybyśmy mogli przynieść swojego pupila do miejsca pracy? Jak właściwie zwierzęta łączą się z naszą pracą?

Pewnie każdy z Was chociaż raz zastanawiał się nad tym, jakby to było, gdybym zabrał swojego psa do pracy. Może niektórych to zaskoczy, ale przyprowadzanie zwierząt do miejsca pracy przynosi ze sobą wiele korzyści zarówno dla pracownika jak i dla firmy.

Korzyści
Zwierzątko zakwaterowane na stałe w danej firmie może stać się jej wizytówką. Wykorzystujemy cechy, które przypisujemy zwierzętom, by klienci kojarzyli nas właśnie z nimi. Nie wiem czy producent marki Jaguar miał w biurze małego jaguarka, ale ich znak rozpozna każdy!

W Żorach również znajdziemy kilka podobnych przykładów. Księgarnia Sowa, która w swoim logo ma sowę, jak sama nazwa wskazuje. Można przypuszczać, że miała ona symbolizować wiedzę i oczytanie. Logo Aquarionu przedstawia konika morskiego, który najzwyczajniej w świecie kojarzy się z wodą. Jest również sklep zoologiczny Nemo. Nie wykorzystuje on w logo jako tako zwierzątka, ale silne skojarzenie nasze i naszych dzieci związane z bajką „Gdzie jest Nemo?”. Chyba każdy z nas kojarzy zagubioną w wielkim oceanie rybkę gatunku błazenka.Według badań Engage Research 91% firm w USA otwartych na zwierzęta zauważyło wzrost lojalności wśród pracowników. Oprócz tego pupil może poprawić atmosferę w pracy. Głaskanie i przytulanie zwierząt zwiększa poziom endorfin, co potrafi korzystnie oddziaływać na nasz nastrój. Na pewno pogłaskanie psa, czy kota po stresującej rozmowie z klientem może być relaksujące i przynosić pewnego rodzaju ukojenie.

Posiadanie zwierząt w pracy wiąże się z odpowiedzialnością grupową. Pracownicy muszą współpracować i wypracować pewien system opieki nad danym stworzeniem, któremu trzeba sprzątać, wyprowadzać na spacery i karmić. Jednak i to ciągnie za sobą pozytywne skutki. Możliwość wyprowadzenia psa na spacer lub kilka minut zabawy z kotem sprawia, że pracownik robi sobie przerwę od komputera, zaczyna się ruszać i wychodzi na świeże powietrze.

Minusy
Zwierzęta to nie rzeczy, które można przestawiać wedle woli. Warto więc wspomnieć, że zbyt duża liczba osób, która przychodzi głaskać i przytulać czworonoga, może go stresować i negatywnie wpływać na jego samopoczucie. Warto przeznaczyć jakąś przestrzeń, w którym zwierzę będzie mogło się schować i odpocząć.

Zanim zgodzimy się na przyprowadzanie swoich pupilów do pracy lub sami takiego sprowadzimy, musimy sprawdzić, czy wszyscy pracownicy będą się czuli z tym komfortowo. Ktoś może mieć alergię lub jakąś blokadę psychiczną spowodowaną traumą z dzieciństwa. A jak wiemy zestresowani pracownicy nie będą wykonywać poprawnie swoich obowiązków. Dla niektórych ludzi może być również minusem zapach „firmowego” zwierzaka.

Dlaczego zadowolenie pracowników jest istotne?
Korzyści jest więcej niż minusów. Zwiększenie zadowolenia pracowników powinno być dobrym argumentem dla przedsiębiorcy. A jest to istotne dlatego, że szczęśliwsi pracownicy odczuwają większa motywację do pracy, co zwiększa ich efektywność i zaangażowanie. Jeżeli nie będziemy dbać o to, by nasi pracownicy byli zadowoleni z pracy może to powodować coraz częstszą ich nieobecność, aż ostatecznie może stać się powodem do zmiany pracy.

Mamy kilka możliwości. Możemy pozwolić naszym pracownikom przyprowadzać swojego pupila do pracy lub dać schronienie w naszej firmie. Przygarnięcie przez nas zwierzątka na przykład ze schroniska poprawi na pewno wizerunek firmy i zapewni nowy dom dla czworonoga. Warto jednak pamiętać, że dodatkowy „pracownik” potrzebuje sporo opieki i swój własny kąt, w którym będzie mógł odpocząć. Niewiele osób kojarzy działania CSR ze zwierzętami. Wśród działań Społecznej Odpowiedzialności Biznesu można właśnie znaleźć adopcję zwierząt, jak i przyprowadzanie swoich pupilów do pracy.

Źródło: Wybrane czynniki kształtujące satysfakcję pracownika – Agnieszka Springer (Problemy Zarządzania, vol 9, nr 4 (34): 162-180, porady.pracuj.pl; pixabay; gratka.pl; bezprawnik.pl; nk